Nie raz można usłyszeć opinię, że łatwo jest zrozumieć człowieka i go kierować. To nie jest prawda, gdyż psychika człowieka ulega ciągłym zmianom. Więc nawet, jeżeli poznałeś kogoś i na tę chwilę potrafisz domyśleć się, jaki będzie jego następny krok, już w następnej nie zrozumiesz jego poczynań. Jest tak, dlatego że człowiek uczy się całe życie. Każda nowa sytuacja, rozmowa uczy go czegoś nowego.
Najwięcej doświadczenia zyskujemy dzięki złym chwilom. Pewien uczony na podstawie tej wiedzy doszedł do wniosku, że depresja to nie jest choroba tylko okres ewolucji człowieka. Jeżeli ta teoria jest prawdziwa to znaczy, iż osoba po przebytej depresji jest mądrzejsza, posiada lepiej rozwiniętą myśl logiczną i popełnia mniej błędów. Nie ma ludzi idealnych. Jednak prawdą jest, że osoby, które doświadczyły obojętności depresji potrafią lepiej cieszyć się życiem. Jako osoby bardziej doświadczone potrafią lepiej zrozumieć uczucia innych ludzi? Prawdą jest też, że tacy ludzie popełniają mniej błędów. Inną prawdą jest, że mała ilość ludzi przeżywa depresje.
Liczba samobójstw jest największa w „złotym wieku” człowieka. Osoba, która pokona własne słabości przechodzi na wyższy stopień ewolucji.